Sağlam İnşaat olarak 2006 yılında Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde kurulduk. Dış cephe mantolama ve A'dan Z'ye iç dekorasyon hizmetleri vermeteyiz. Strata, Filli Boya, Favori ve Dyo firmaları ile çalışmaktayız. Mağazamızda kalitesiz ürüne yer yoktur. Müşteri memnuniyeti için her zaman teknolojiyi takip ediyoruz ve gereğini uyguluyoruz.

Basri Kansu

      Sağlam İnşaat yapı Malzemeleri Dış Cephe Isı Yalıtım Mantolama İç ve Dış Dekorasyon Tasarımı firma sahibi Basri Kansu Binalardaki Dış cenhenin önemini şöyle dile getirdi, Basri Kansu,"Son zamanlarda sıkça gördüğümüz dış cephe mantolama işlemi aslında hiç de öyle hafife atılacak bir geliştirme çalışması değildir. Öyle ki son dönemlerde çok daha fazla önemi artan enerji tasarrufu dış cephe mantolamayı adeta zorunlu hale getirmiştir.

Doğalgazla birlikte önemi artan mantolama işleminin, kısa sürede kendini amorti ettiği ve tasarrufu üst düzeye çıkardığı gerçektir. Bu alanda çalışan birçok firmanın ortaya çıkması dış cephe mantolamanın öneminin arttığının bir göstergesidir.

Dış cephe mantolamanın ısı yalıtımı ile kalmayıp ses yalıtımı içinde bir çözüm olduğunu söylemek mümkündür. Mantolama sistemiyle birlikte yapılacak olan pencere yalıtımı da tasarruflarınız için oldukça faydalı olacaktır. Bu sayede hem sesten hem de soğuk havadan korunaklı bir evde yaşama imkânı bulmanız mümkündür.

Polistren levhalar kullanılarak yapılan bu yalıtım işlemi birkaç aşamalı olarak yapılmaktadır. Yapıştırma harcı ile yüzeyi kaplayan bu levhalar iyice sabitlendikten sonra boyama işlemi ile desteklenerek görünmez bir hale dönüştürülmektedir. Ayrıca güçlendirilmiş sıva harcı, sizi yağmur darbelerinden, don olaylarından ve benzeri doğal durumlardan ekstra olarak korumaktadır.

Neden Mantolama Yaptırmalsınız?

1) Isı yalıtım oluşturarak,yakıt ve enerji tüketiminde %50'ye varan tasarruf

2) Yakıt tüketimi de azalacağından kullanılan gazların azalması ile çevrenin korunmasına katkıda bulunmak

3) Yapınızı korozyona ve çürümeye karşı koruyarak binanın ömrünü uzatmak

4) Evlerde küflenme,siyah mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önlemek

Kış aylarında meydana gelen ısı kayıplarını ve yaz aylarında meydana gelen ısı kazançlarını azaltmak için yapılan işlemlere ''ısı yalıtımı'' denir. Kışın üşümemek için kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evımızı ısıtır ; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz. Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazında serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltarak daha konforlu ortamlarda yaşamak amacıyla yapılır.

Ülkemizde yıllık enerji tüketiminin %37'si sanayide,%22'si ulaştırmada, %5'i tarımda %3'ü diğer sektörlerde ve %33 'ü konutlarda tüketilmektedir. Konutların ise malesef sadece %5'i uygun ve doğru şekilde izole edilmiş durumdadır. Burdanda anlaşılacağı üzere %28'lik bir bölüm halen enerjisini boşa harcamaktadır. Bu durum ülke ekonomisinin yanı sıra bireysel anlamda da bina ve mesken sahiplerinin ekonomisini ciddi anlamda zarara uğratmaktadır. Özellikle içinde bulunduğumuz küresel kriz ve bunun neticesinde ülkemizdeki enerji harcamalarının son bir sene içerisinde %77'ye yakın zam görmesinden dolayı montalama ekonomik anlamda bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu tabi ki ekonomik açıdan ve içinde bulunduğumuz ülke şartlarından dolayı en önemli kriterlerden biridir. Bununla beraber ısı farklı sıcaklıklara sahip ortamlarda daima sıcaktan soğuğa doğru geçerek bir denge oluşturma eğilimindedir. Buda evlerinizdeki ısının devamlı olarak zayıf noktalar bularak havaya karışması anlamına gelmektedir. Özellikle kombi ile ısıtılan binalarda kombi cihazları üzerindeki termostatlar bulundukları mekanın ısısına göre kendi çalışmalarını düzenlemektedir. Devamlı olarak ısı kaçağı bulunan bir mekanda tabiki cihaz %40 oranında daha fazla tüketime geçmektedir. Buda ev ekonomisine ciddi bir maliyet getirmektedir.

Binalarda Enerji Kimlik Belgesi

5627 sayılı ''Enerji Verimliliği Kanunu'' ve buna bağlı olarak çıkartılan ''Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği''ne göre binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına,enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir.

Asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren belgedir. Enerji Kimlik Belgesi düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl geçerlidir. Bu sürenin sonunda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hazırlanılacak bir rapor doğrultusunda yeniden düzenlenir. Enerji Kimlik Belgesi, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili kuruluş tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır. Bu belge,1000 m2 ve üzerinde olan yeni binalar için yapı kullanma izin belgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. 1.000 m2 ve üzerinde olan mevcut binalar için ise 2017 yılına kadar alınması zorunludur.

Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. 2017 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik belgesi alması zorunludur.Artık konut satın alırken veya kiralarken binanın enerji verimliliğine göre seçim yapılacak ve Enerji Kimlik Belgesi sınıfı sorulacak. Enerji Kimlik belgesi almadan önce binanızın yalıtımını yapmanız gerekir. Enerji Kimlik Belgesinde D sınıfı veya üstü çıkması için TSE825 uygun kalınlık ve standartlarda bir uygulama yapmanız gerekir.

Enerji Tasarrufu

Enerjinin,hayatımızdaki yerinin ve öneminin ne denli büyük olduğunun hepimiz farkındayız. Enerji elde edebilmek için kullandığımız kaynaklarımız ise hem bizler hemde gelcek nesillerimiz olan çocuklarımız için çok kıymetli değerlerimizdir. İşte hem bu kaynaklarımızı muhafaza etmek hem çevremizi korumak hem de ekonomik açıdan bütçemizi sağlam tutabilmek için sahip olduğumuz enerjiyi verimli kullanabilmemiz çok önemli bir faktördür.

Konutlarda harcadığımız enerjinin %76'sı ısınmak amacı ile kullanılmakta ve bunun nerede ise yarısı yalıtımsız ya da kötü yalıtılmış dış duvarlar yüzünden kaybolmaktadır.